در هر جامعه ای افرادی وجود دارند که اکثرا، سفر کردن به صورت مستقل را ترجیح می دهند، اما گاهی به ناچار و بسته به شرایط و اتفاقات بایستی از تورهای مسافرتی استفاده کنند، مواردی مانند سفر به کشوری خارجی برای نخستین بار و یا حتی سفر به مقصدی گردشگری که بدون استفاده از تورهای گردشگری و خدمات آنها، امکان مسافرت به آن منطقه وجود نداشته باشد برای مثال خلیج هالونگ در ویتنام یا شهر گمشده ی اینکاها شهر ماچو پیچو.

پس در برخی شرایط بایستی از تورهای مسافرتی و گردشگری و خدمات آنها استفاده کنیم؛ اما بهتر است قبل از هر اقدام و انتخاب تور ، نکات مهمی را بررسی نماییم تا بتوانیم با توجه به شرایط خود، بهترین تور را انتخاب کنیم و از سفر خود نهایت لذت و ارامش را داشته باشیم.

باتوجه به مواردی که در ابتدا اشاره شد می توانیم نتیجه بگیریم که استفاده از تور مسافرتی و خدمات آن، می تواند انتخاب خوبی برای افرادی که قصد سفر به محلی جدید را دارند، باشد زیرا استفاده از تورهای مسافرتی مناسب می تواند در مدیریت هزینه ها و سفر کمک شایانی داشته باشد؛ و یا حتی اقدامی مفید برای افرادی که به تنهایی سفر کرده و برای گردش و فعالیت های تفریحی و لذت از سفر  خود، نیازمند راهنما و تجهیزات می باشند. پس انتخاب یک تور مناسب و خوب از میان انبوه پیشنهادات متفاوت که از طریق مجلات و سایت ها و رسانه های گوناگون عرضه می شود، امری بسیار مهم و دارای اهمیت است.

با انواع گوناگون آژانس های مسافرتی آشنا شوید

بی تردید شما در زندگی روزمره خود در کوچه و خیابان یا حتی در رسانه های مجازی، با تعداد بیشماری از آژانس های مسافرتی و گردشگری رو به رو می شوید.

شاید برای شما در نگاه اول، تمامی این آزانس های مسافرتی و گردشگری یکسان جلوه نمایند، اما لازم است بدانید که آزانس های مسافرتی در نوع ارایه خدمات، تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند زیرا تقسیم بندی های متفاوتی در این صنف وجود داشته و هر آزانس مسافرتی و گردشگری تنها در محدوده ی مجوز صادر شده می تواند به ارایه خدمات به شما بپردازد.

برای نمونه برخی آزانس های مسافرتی و گردشگری، فقط فروشنده ی بلیط هستند که این مورد خود به دو دسته تقسیم بندی می شود: نماینده  مستقیم شرکت هواپیمایی مورد نظر و یا آژانس واسطه. در این میان، آزانس هایی نیز وجود دارند که علاوه بر فروش بلیط (جه به صورت مستقیم یا واسطه)، خدمات تور نیز ارایه می دهند. اینگونه آژانس های مسافرتی نیز خود به دو دسنه تقسیم بندی می شوند؛ آزانس هایی که خود مسیول برگزاری تور هستند و یا آنهایی که تنها واسطه ای برای فروش تور بوده و نماینده آژانس داخلی دیگری هستند.

آژانس هایی که خودشان مسیول برگزاری تور هستند نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند

اعتبار یک آژانس مسافرتی

اولین مورد در انتخاب آژانس مسافرتی، سابقه و اعتبار آن آژانس در برگزاری تورهای مختلف است. باید در نظر داشت بزرگ ترین آژانس ها حتما ارایه دهنده بهترین خدمات نسیتند! شاید یک آژانس مسافرتی کوچک خدمات خوبی را با قیمتی مناسب ارایه کند. برای انتخاب آژانس مسافرتی قابل اعتماد راهکارهای گوناگونی وجود دارد؛ برای نمونه مشورت و استفاده از تجربیات افرادی که در گذشته از این تورها استفاده کرده اند، که این عمل کمک شایانی است برای انتخاب یک آژانس مسافرتی مناسب.

خدمات تور و هزینه های آن

به هنگام خرید یک تور درباره ی خدمات تور، اطلاعات لازم و کافی را کسب کنید؛ زیرا امکان دارد بین هزینه ی پرداختی شما به آژانس مسافرتی و خدمات ارایه شده توسط آنها تناسبی وجود نداشته باشد و شما به اندازه مبلغ پرداختی، خدمات دریافت نکنید. همچنین درباره هزینه های طول سفر نیز آگاهی لازم را داشته باشید.

راهنمای تور مجرب یکی از مهمترین نکات یک تور مسافرتی است؛ علی الخصوص هنگامی که قرار باشد شما به مقصدی جدید سفر کنید. راهنمای تور بایستی به زبان مقصد تسلط داشته باشد و همچنین دارای تجربه جامع و کافی و آشنایی با اصول کمک های اولیه در سفر.

امنیت در سفر

آژانس مورد نظر شما، بایستی قوانین و بایدها و نباید های کشور مبدا و مقصد را رعایت نماید.

برنامه ریزی صحیح اوقات فراغت در طول سفر

قبل از انتخاب و خرید تور مسافرتی باید در نکات زیر، تصمیم گیری دقیقی داشته باشید:

مقصد سفر شما، تاریخ و زمان سفر، خدمان و امکانات تفریحی (اسکی، قایقرانی و…) و حدود قیمت های پرداختی توسط شما

آژانس مسافرتی بایستی برنامه دقیقی را برای شما در طول سفر اماده نماید و اوقات فراغت شما را به بهترین شکل ممکن پر کند تا شما نهایت لذت را از سفر خود داشته باشید. این را بدانید امکانات و خدمات تفریحی زیاد یا وقت خالی و بیکار ماندن، هر دو می تواند سفر شما را دچار مشکل نماید.

در قدم اول، با آژانس مسافرتی موردنظر تماس بگیرید. اولین تماس شما با آژانس و نحوه برخورد کارمند آژانس، پاسیخ بسیاری از پرسش های شما خواهد بود؛ اینکه کارمند اطلاعات کافی درباره سوالات شما داشته و همچنین با رفتاری دوستانه و محترمانه با شما برخورد نماید.

به هنگام خرید یک تور مسافرتی، تمامی سوالات خود را مطرح کنید زیرا آژانس درقبال هزینه های دریافتی از شما، مسیولیت داشته و بایستی خدمات خود را به نحو احسنت ارایه نماید. پس هرچه اطلاعات آژانس مورد نظر، پیرامون حزییات سفر شما جامع باشد، بدانید آن ها به دنبال رضایت مشتری خود هستند و تمامی قوای خود برای انجام این مهم بکار گرفته اند.